Działalność charytatywna i wolontariat

Kategoria: Wolontariat

Dobrze jest spotkać na drodze swojej pracy zawodowej młodych ludzi otwartych na potrzeby innych, wrażliwych i chętnych do niesienia pomocy. Nie zawsze w życiu się udaje, nie zawsze możemy przewidzieć upadek i niepowodzenie, nigdy nie wiadomo, kiedy powieje nieprzychylny wiatr i zmiecie wszystkie nasze nadzieje i plany. Dobrze jest wtedy, nie pytając o przyczynę, podać rękę potrzebującym, podzielić się kawałkiem chleba, wolnym czasem, dobrym słowem i nadzieją na lepsze jutro.... Dobrze jest wiedzieć, że jest ktoś, na kogo można liczyć.

W naszej szkole prowadzone są akcje i działania charytatywne. Nad całością czuwają nauczyciele – pani Justyna Skowyra i Aneta Hawrylak (opiekunowie Samorządu Uczniowskiego). Zawsze we wszystkie akcje bardzo chętnie włączają się wszyscy nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz młodzież, dzięki czemu akcje przynoszą spodziewane efekty.

NASZE AKCJE:

 • organizujemy liczne zbiórki odzieży i zabawek, przyborów szkolnych dla samotnych matek i ich dzieci (współpraca ze Specjalistycznym Ośrodkiem Wsparcia w Tyszowcach),
 • raz w roku szkolnym zbieramy żywność dla dzieci z Domu Dziecka w Łabuniach,
 • od wielu lat przygotowujemy Szlachetną Paczkę dla ubogich rodzin z okolic Zamościa,
 • od wielu lat bierzemy udział w akcjach: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Góra Grosza, Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę
 • organizujemy zbiórki makulatury,
 • organizujemy zbiórki nakrętek dla potrzebujących dzieci,
 • nasi wolontariusze prowadzą zajęcia edukacyjne (pomoc w odrabianiu lekcji), zajęcia plastyczne, gry i zabawy z dziećmi ze Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia 
  w Tyszowcach,

Nawiązaliśmy współpracę:

 • ze Specjalistycznym Ośrodkiem Wsparcia w Tyszowcach
 • z Samorządowym Centrum Kultury w Tyszowcach
 • z DKMS w Warszawie
 • z Centrum Krwiodawstwa w Tomaszowie Lubelskim

pdpzPodziekowanie1Nasza szkoła brała udział w Akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę

 

 

 

 

 

 

 


       szlachetnapaczkaUczniowie naszej szkoły już po raz trzeci zaangażowali sie w ogólnopolską akcję charytatywną Szlachetna Paczka organizowaną przez krakowskie stowarzyszenie Wiosna. Głównym jej założeniem jest idea przekazywania bezpośredniej pomocy – by była ona skuteczna, konkretna i sensowna. Społeczność szkolna naszego liceum (uczniowie, nauczyciele i pracownicy), a także rodzice uczniów i mieszkańcy Tyszowiec wspólnie przygotowali świąteczną paczkę dla wielodzietnej rodziny. Koordynatorem akcji był jak zwykle niezawodny Samorząd Uczniowski. Zebrano 23 paczki, w których znalazły się produkty żywnościowe, chemia gospodarcza, ubrania zimowe (w tym kilka par butów), odkurzacz, zabawki oraz prezenty dla każdego członka rodziny. 12 grudnia paczki zostały przekazane rodzinie.

         Szlachetna paczka to kolejny dowód na umiejętność wspólnego działania w szczytnym celu. Gratulujemy naszej szkolnej społeczności.

         Serdeczne podziękowania dla wszystkich uczniów, nauczycieli, rodziców i mieszkańców Tyszowiec, dzięki którym przygotowanie tak potrzebnego świątecznego upominku było możliwe.

Zobacz zdjęcia - wejdź

۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞

Nie dajmy się nowotworom

konferencja4 lutego 2014r. w naszej szkole odbyła się Konferencja "Nie dajmy się nowotworom".

Podczas konferencji przybliżono problem zachorowalności na nowotwory, ich rozpoznawalność, sposoby leczenia oraz profilaktykę

۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞

 Mam Haka Na Raka.

 mamhakanarakaW środę (16.01.2014 r.) uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w marszu pod patronatem ogólnopolskiej akcji promowania profilaktyki chorób onkologicznych Mam Haka Na Raka. Celem akcji było przypomnienie mieszkańcom Tyszowiec o tym, jak ważne są badania profilaktyczne, które zwiększają szanse wykrycia i wyleczenia choroby nowotworowej.

Do akcji uczniowie przygotowywali się wiele dni: wykonywali ulotki, transparenty i plakaty, a to wszystko po to, by jak najwięcej osób uświadomiło sobie jak ważne jest wykrycie nowotworów w początkowym stadium ich rozwoju.

Podczas marszu uczniowie rozdawali ulotki, zbierali podpisy pod deklaracją „Zachęcę jedną osobę do wykonania badania profilaktycznego”. Uczestnicy marszu zapraszali również napotkanych przechodniów na konferencję pt. Nie dajmy się nowotworom, która odbędzie się 4 lutego 2014 roku w budynku naszej szkoły.


۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞

Krew to życie

 To szeroko znane i popularyzowane hasło przyświecało pomysłowi wyjazdu naszej młodzieży do Punktu Krwiodawstwa w Tomaszowie Lubelskim w dni 21 listopada 2013 roku. Grupa 24 osób z klasy III a i III b pod opieką panów:  Andrzeja Lizuna i Henryka Szarugi, pojawiła się w punkcie krwiodawstwa w celu honorowego oddania krwi. Należało spełnić dwa najważniejsze wymogi: dobry stan zdrowia i obowiązkowo ukończone 18 lat.

Ostatecznie pomyślną weryfikacje przeszło 15 osób, która honorowo oddały krew (oprócz Jakuba Maliszewskiego i Mateusza Czernickiego zrobili to po raz pierwszy…). Oto lista bohaterów: Jakub Maliszewski, Paweł Machometra, Patryk Kołtun, Mateusz Czernicki, Ewa Skórzyńska, Mateusz Jurkiewicz, Magdalena Błaszczuk, Karolina Stelmaszczuk, Aleksandra Bucior, Katarzyna Tytyła, Mateusz Dziuba, Rafał Stroczyński, Paweł Chrastina, Edwin Furmańczuk, Tomasz Korga.

Honorowe oddawanie krwi jest wspaniałym humanitarnym odruchem i należy cieszyć się, że młodzi ludzie rozumieją to. Strach przed oddaniem krwi ma wielkie oczy, jak mówili niektórzy, a czekolada jako ekwiwalent dla każdego krwiodawcy jest słodkim podziękowaniem za „cierpienia”… Mamy nadzieję, że chętnych w naszej szkole do kolejnych wizyt w punkcie krwiodawstwa nie zabraknie.

Dziękujemy za wspaniała postawę Droga Młodzieży!

۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞

Pod sztandarem Świątecznej Paczki 2013

szlachetna paczkaCzas Świąt Bożego Narodzenia sprzyja niesieniu pomocy potrzebującym. Już po raz drugi społeczność szkolna naszego liceum (uczniowie, nauczyciele i pracownicy) przygotowała świąteczna paczkę dla wielodzietnej rodziny. Samorząd Uczniowski ZS Nr 5 był koordynatorem całej akcji. Zebrano rzeczy, które widniały na liście potrzeb. Udało się przygotować kilkanaście paczek, w których były tak potrzebne garnki kuchenne z patelnią i czajnikiem, kurtki i ubrania nie tylko na nadchodząca zimę, kilka par butów, produkty żywnościowe, chemia gospodarcza, zabawki oraz wyszczególnione prezenty dla poszczególnych osób.

Swoje dary przekazały również zuchy z Gromady Zuchowej Kubusia Puchatka z Tyszowiec. Patrząc na nich można być spokojnym o rozwój wolontariatu w naszym mieście… Brawo Zuchy! Należy podkreślić wielkie zaangażowanie młodzieży w przygotowywanie paczek w ramach akcji. Zebrano również dary, które przekazano lokalnemu Ośrodkowi Wsparcia dla ofiar przemocy domowej. Kolejny raz nasza społeczność szkolna udowodniła swoja empatię i umiejętność wspólnego działania w szczytnym celu. Już planujemy kolejny nasz udział… Za rok!


۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞

Mikołajki w SCK

mikoajkiDnia 06.12.2013 r. odbyły się Mikołajki w SCK. Wolontariusze z naszej szkoły wzięli udział w tej imprezie zorganizowanej dla dzieci z SOW... Był Mikołaj, prezenty, a przede wszystkim wspólna zabawa!

 ۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞

Akcja honorowego oddawania Krwi

W dniu 21.11.2013 r. maturzyści z naszej szkoły wzięli udział w akcji Honorowego Oddawania Krwi

 ۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞

Zbieramy nakrętki dla Natalki

     

nakretkiNasza szkoła bierze udział w konkursie pt. „Zbieramy nakrętki dla Natalki", organizowanym przez Galerie Twierdza. Zbierając nakrętki pomagamy małej dziewczynce z okolic Zamościa, która urodziła się bez prawej rączki. Przekazując nakrętki rodzicom zwiększamy szansę na zakup protezy prawej rączki. Natalka niestety będzie potrzebowała ich kilka, zanim dorośnie, gdyż proteza musi „rosnąć” wraz z dzieckiem.

Bardzo prosimy o wsparcie nas nakrętkami w tej akcji!  Nakrętki prosimy przynosić do Zespołu Szkół Nr 5 w Tyszowcach. Dziękujemy!

۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞

"Mam haka na raka" - edycja 6

     

mamhakanarakaNasza szkoła po raz kolejny bierze udział w akcji "Mam haka na raka". Celem programu jest budowanie świadomego zdrowotnie społeczeństwa obywatelskiego. Celem 6 edycji jest propagowanie profilaktyki raka skóry, ze szczególnym wskazaniem na czerniaka. Nad projektem pracują hakowiczki z klasy IA: Klaudia Cinner, Angelika Łukiewicz, Klaudia Juszczak, Klaudia Podgórska i Marta Bogowska.

Więcej informacji na stronie www.mamhakanaraka.pl

 ۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞

'Szlachetna paczka"

     

Uczniowie wraz z nauczycielami z naszej szkoły przystąpili do akcji "Szlachetna paczka". Dzięki "paczce" będziemy mogli pomóc innym. 

۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞

Zabawa Mikołajkowa

     

plakatmikolajkiSpecjalistyczny Ośrodek Wsparcia, Samorządowe Centrum Kultury oraz Zespół Szkół Nr 5 w Tyszowcach zapraszają na Zabawę Mikołajkową dla dzieci z Gminy Tyszowce w dniu 7 grudnia 2012 r. o godz. 10.00 w siedzibie SCK Tyszowce (ul.3 Maja 36a).

Więcej informacji na plakacie - zobacz


۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞ 

Zbieramy makulaturę, aby tworzyć kulturę ...

     

Samorząd Uczniowski Zespołu Nr 5 w Tyszowcach pragnie poinformować mieszkańców Tyszowiec i okolic, że odbędzie się zbiórka makulatury. Prosimy aby niepotrzebny papier przynosili Państwo do naszej szkoły.

Za pieniądze ze sprzedaży makulatury szkoła dokona zakupu papieru potrzebnego do wydrukowania gazety szkolnej. Zbiórka trwa do 28.09.2012r.

Samorząd Uczniowski

۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞

"Mam Haka Na Raka" - V edycja

     

Na spotkaniu z rodzicami w dniu 21.02.2012 r. uczniowie "Hakowicze" z kl.Ia Karolina Guźmięga, Patrycja Gąsior, Anna Czernij, Wojciech Grabiec wystapili z prelekcją dla rodziców poświęconą profilaktyce raka grubego. Rodzice mieli okazję zapoznać się z:

- objawami raka jelita grubego,

- metodami leczenia,

- profilaktyką dietetyczną i niedietetyczną.

Rodzicami otrzymali ulotki informacyjne wskazujące m.in. najbliższy punkt profilaktyki prowadzący badania diagnostyczne raka jelita grubego. Na spotkaniu obecna była Honorowa Patronka naszej akcji p. T. Chrastina, która przedstawiła m.in. działania profilaktyczne, prozdrowotne podejmowane na terenie naszej gminy.

 ۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞

"Gra o wszystko"

     

Informujemy o tym, że odbędzie się mecz charytatywny- III Turniej Piłki Ręcznej "Gra o wszystko" w dniu 30.10.2011 r. (niedziela) o godz. 13.00 w hali sportowej Gimnazjum w Tyszowcach.

Organizatorzy serdecznie zapraszają na ten charytatywny mecz

 ۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞

Pomagamy - MECZ O WSZYSTKO

 

 Sekcja szkolnego wolontariatu i UKS "Viking" zorganizowali mecz charytatywny na rzecz dzieci dotkniętych ciężkimi chorobami z terenu naszej gminy.
Uczestnikom meczu, jak i kibicom, serdecznie dziękujemy za wsparcie!

۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞

"Góra grosza" - Kto da więcej? PDF Drukuj Email

gora_grosza

 Samorząd Uczniowski Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Stefana Czarnieckiego w Tyszowcach, ogłasza zbiórkę pieniędzy pod hasłem "Góra grosza" za rozpoczętą!

Niech do szczytnych celów zmotywuje nas wiersz kolegi :

Otwórzmy serca i portfele
Dla nas to nie wiele
Lecz pomoże nie jednej osobie
I może ktoś kiedyś pomoże Tobie? 
Za każdy grosz do puszki wrzucony
Ktoś będzie uszczęśliwiony

Nie żałuj kasy Na "Górę grosza"  
Nie wyrzucasz jej przecież do kosza
Dla Ciebie to klepaki 
A komuś zapełni chlebaki

Zbierajmy grosze,grosiki,grosiczki :) Rywalizacja międzyklasowa trwać bedzie do 02.12.2011r.

Do dzieła !!!:)

 ۞۞۞۞۞۞

POMAGAMY POWODZIANOM !!!

Zagrożenie powodzią i lokalnymi podtopieniami cały czas jest duże. W Małopolsce i na Podkarpaciu ewakuowano mieszkańców kilkunastu miejscowości. W Tarnobrzegu, gdzie została zalana znaczna część miasta sytuacja jest dramatyczna. Wielu uczniów uczęszczających do tamtejszych szkół straciło cały dobytek i dach nad głową.


Uczniowie naszej szkoły postanowili wspomóc swoich rówieśników z jednej z tarnobrzeskich szkół organizując na terenie szkoły zbiórkę środków higienicznych i sanitarnych na rzecz poszkodowanych. Zostanie zorganizowana także zbiórka darów wśród lokalnych firm i handlowców na terenie Tyszowiec. Każdy, kto chce wspomóc powodzian może przynieść do szkoły wskazane w liście niezbędne środki. Można także przekazać środki pieniężne na wskazane w liście konto szkoły z dopiskiem: „dla powodzian”.

Zbiórką darów zajmuje się szkolna grupa wolontariuszy z ramienia Samorządu Uczniowskiego.

Zbiórka darów odbędzie się w dniach:

07.06 – 12.06.2010r.


W załączeniu, list uczniów Zespołu Szkół Nr 2 w Tarnobrzegu.

"W IMIENIU UCZNIÓW TARNOBRZESKIEJ SZKOŁY, WSZYSTKIM DARCZYŃCOM, Z CAŁEGO SERCA SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!"